دکتر سید محمد صدرعاملی

پزشک عمومی


کنترل و جلوگیری از عوارض عصبی بیماری دیابت

به عوارض عصبی نوزوباتی گویند که بیشتر اعصاب محیطی بدن را درگیر میسازد و به صورت بیحسی، سوزن سوزن شدن، سوزش، خارش و یا گاهی درد فشاری خود را نشان میدهد پزشک معالج معمولاً برای بررسی ایجاد عوارض عصبی در بیمار پاهای او را بررسی میکند و با دقت خاصی وجود زخمهای بدون درد و یا تغییر در شکل پا را در هر معاینه جستوجو میکند.

کلید کنترل و ممانعت و جلوگیری این عارضه نیز کنترل دقیق میزان قند خون است همچنین از داروهای خاصی مثل ویتامین B1، گاباپنتين و ایمی پيرامين و ... میتوان برای کاهش علائم آزار دهنده استفاده کرد.

هموگلوبین قندی (HBA1C) چیست؟
هموگلبین قندی (HBA1C) به عبارتی نمایانگر درصد هموگلبین قندی و معدل میزان قندخون بیمار در طول سه ماه گذشته منتهی به زمان انجام آزمایشات است و چون بیماران اغلب نمیتوانند مکررا و در زمانهای خاصی میزان قندخون خود را اندازهگیری و یادداشت نمایند هر سه ماه یکبار پزشک با اندازهگیری این معدل به میزان تقریبی قندخونبيماردر تمام ساعات روزهای سه ماهه گذشته پيمیبرد همانند معدل یک دانشآموز که میتواند تا حدودی و به طور تقریبی نمایانگر ریزنمرات میباشد. در جدول زیر برابریدرصد هموگلبين قنديرا با میزان قندخون شخص نشان میدهد در شرایطی که HBA1 کمتر از 7 باشد نشانده کنترل قند خون مناسب است.

میزان تقریبی قندخون (میلی گرم در هر دسی لیتر) درصد میزان هموگلبین قندی (درصد) HBA1C
100 5
130 6
160 7
200 8
240 9
280 10
310 11
340 12
370 13

مصرف دخانیات در دیابت
دخانیات بر روی عروق بدن تأثیر گذاشته و آنها را متورم و ملتهب میکند که این التهاب در بیماران دیابتی شدیدتر و خصوصاً در عروق ریز کلیهها و چشم دیده میشوند پس باید بیمار دیابتی بطورکلی استعمال دخانیات به هر صورتی که باشد پرهیز نماید.
همچنین نشان داده شده است که افراد سیگاری حدود 2 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری مبتلا به دیابت شدهاند. پس همين امروز چه دیابتی باشید یا نباشید سیگار را کنار بگذارید.

مصرف آسپرین
مصرف آسپرین در جلوگیری از عوارض عروقی مؤثر است. مصرف آسپرین در جامعه آمریکا که اکنون در سن بالاتر از 40 سال بطور همگانی انجام میشود توانسته است از ایجاد عوارض عروق مغزی و عروق قلبی (کرونر) بطور چشمگیری جلوگیری نماید. اکثر متخصصان قلب و عروق و دیابت میزان مصرف روزانه حدود 80 میلی گرم آسپرین را جهت این اثر مفید کافی میدانند که البته بهتر است نوع مصرفی آن از انواع روکشدار باشد تا به معده آسیبی نرساند.


آدرس مطب : اصفهان ، خمینی شهر ، خیابان بوعلی ، جنب بانک مسکن ، انتهای کوچه بیمه
تلفن : 33623461 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مجتبی [ 1390-05-09 ]
سلام خیلی عالی بود مرسی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نشانی مطبکاستن از شیوع دیابتتجویز رژیم غذایی اینترنتشعر شهد لبمقالات رژیم غذاییبیوگرافیتألیفاتدیابتشعرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر